
NEMOCI A NEPŘÁTELÉ VČEL
Největším nepřítelem včel je člověk.

Kleštík včelí Varroa Destructor
Kleštík včelí je roztoč viditelný pouhým okem. Je původcem nebezpečného onemocnění- Varroázy. Ta způsobuje deformaci vylíhlých včel, jako zakrnělá křídla, krátké nohy a podobně. Jeho spad zjišťujeme pomocí varroa podložky, nebo v podletí na trubčím plodu.

Mor včelího plodu Pestis americana larvae apium
Jde o nebezpečné zhoubné onemocnění plodu. Způsobuje ho mikrob Paenibacillus larvae larvae. Příznakem jsou černá propadlá víčka buňek. Způsobuje rozpouštění larvy, jenž hyne a mění se v černý příškvar. Ten má v raném stádiu tendenci táhnout se jako žvýkačka. Později tvrdne, a z buňky je velmi obtížně odstranitelný. Při ,,léčení" se postupuje radikálně - spálením včelstva, včetně nářadí, které s ním přišlo do styku.
Nezkušené oko si může splést příškvar s nosematickými výkaly.

Nosematoza Nosematosis apium
Je průjmové onemocnění včel. Jejím původcem je Hmyzomorka Včelí - plísňovitá houba. Nosematoza se objevuje na jaře, a příznakem jsou pokálené plásty, česno a blízké okolí úlu. Tato houba nemá ráda teplo, proto s nástupem léta mizí. Jako podpůdnou léčbu lze využít kyselinu mravenčí.

Zavíječ voskový Galleria mellonella
Je drobný motýl. Dospělec požírá vosk a zbytky kukel, larva nektar z buňek. Včely jsou samy schopny ho poměrně rychle zlikvidovat, ale hlavním problémem jsou uskladněné plásty a mezistěny. Proto je uskladňujeme v chladu, pod 9 °C.

Mravenec Formicidae
Běžný hmyz. Dostávají se do včelstva kde popíjí nektar. Jejich přístupu do úlu lze zabránit pomocí lepivých pásků.

Včelomorka obecná Braula coeca
Je 1,5 mm velká bezkřídlá muška. Má zavalité tělo. Včelám sedí na hrudi, odkud přelézají k sosáku kde se živí. Léčba Varroázy zahrnuje i boj proti včelomorce.

Vosa obecná Vespula vulgaris
Černožlutě zbarvený hmyz. Spolu se včelami zalétává do úlů kde saje nektar a požírá nezavíčkovaný plod, jenž je bohatým zdrojem bílkovin. Také často krouží pod česnem, hledajíc nemocné včely. Na ně se vrhá a zabijí.

Rejsek obecný Sorex araneus
Hojný savec. Drobný hlodavec, který si v době zimování hledá úkryty, a včelí úly mohou být vhodným zimovištěm. Jeho přítomnost v době spánku včel je velký problém, protože jeho neustálé rušení včely poškozuje. Na varroa podložce lze najít kousky rozkousaných včel. Živí se masem létacích svalů z jejich hrudi. Pokud ho včely ubodají, a nezalepí propolisem, mrtvola hnije, pach láká další hmyz a je příčinou mnohých onemocnění.

DALŠÍ OBYVATELÉ VČELÍCH ÚLŮ:
Škvoři, rybenky, čmeláci, pestřenky, kožojedi, štírci, roztoči, mouchy, svinky, pisivky, rusi, švábi, štěnice, pavouci, sametky, berušky, nosatci, komáři, luptouši, všenky všech druhů...
Včely samotářky: Pískorypky, hedvábnice, zednice, pelonosky, chluponožky, ploskočelky, stepnice, nomády, drvodělky...